Światowy Dzień Walki z Rakiem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 lutego 2020

We wtorek 4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Do podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów należą upowszechnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz propagowanie prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia.

 

 

W 1987 roku – po raz pierwszy – opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka. Główne przesłanie Kodeksu brzmi: Prowadząc zdrowy tryb życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.

Szacuje się, że powszechne przestrzeganie zaleceń profilaktycznych zebranych w Kodeksie Walki z Rakiem pozwoliłoby obniżyć o blisko połowę ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe u ludzi. 70% nowotworów złośliwych jest bowiem wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Rakiem, w sobotę 1 lutego 2020 roku – z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii odbyła się Biała Sobota, czyli tzw. Drzwi Otwarte w Centrach Onkologii na terenie całego kraju.

 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szamotułach także włączyła się do działań profilaktycznych. W dniu 1 lutego 2020 roku przedstawiciel pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia tut. Stacji uczestniczył w spotkaniu integracyjnym członkiń  kół gospodyń wiejskich gminy Wronki w Chojnie. W trakcie spotkania przybliżono paniom temat profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Projekcja tematycznych filmów stała się znakomitą podstawą do podjęcia rozmowy o zachowaniu zdrowia kobiety. Zachęcono panie do wykonywania samokontroli piersi, obserwacji swojego ciała  i uczestniczenia w badaniach profilaktycznych, które w ramach NFZ można wykonać bezpłatnie. Badania skriningowe u osób bez objawów choroby mają na celu wczesne wykrycie nowotworu i zmniejszenie umieralności z tego powodu. W zakresie  cytologii  badania adresowane są do pań w wieku 25 -59 lat raz na 3 lata, a mammografia dla kobiet w wieku 50 – 69 lat raz na 2 lata.

ZOBACZ: Profilaktyka raka – na czym polega https://www.zwrotnikraka.pl/?p=14375