Wakacje - inne jak zawsze część 4

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 lipca 2020

Jakże trafnie odzwierciedla tytuł  artykułu obraz aktualnej sytuacji. Od kilku dni mierzymy się  ze wzrostem liczby zakażeń Sars-CoV-2 w kraju i na świecie. Od początku epidemii inspekcja sanitarna podkreślała potrzebę higieny i dezynfekcji rąk, zakładania maseczki i trzymania dystansu społecznego w miejscach, gdzie może dojść do zakażenia, czyli w dużych skupiskach ludzkich i w zamkniętych pomieszczeniach. Dzisiaj , po raz kolejny apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność.

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że dysponuje danymi, które pokazują, że największy wzrost zachorowań na koronawirusa w ostatnim czasie wykazują państwa, które poluzowały obostrzenia w trakcie lata.

O koronawirusie też wiemy więcej. Wprawdzie WHO od dawna podkreślała, że choć koronawirus  stanowi największe zagrożenie dla starszych osób, to dla młodzieży nie pozostaje obojętny. Nadal to groźna choroba, która może wyrządzić nam spore szkody, które pozostaną na całe życie. W przypadkach osób, które nie mają świadomości, jaki jest ich stan zdrowia, lub chorują na choroby przewlekłe, COVID-19 może okazać się równie śmiertelny.

"Młodzi ludzi mogą zarazić się koronawirusem, mogą umrzeć, mogą również przenieść chorobę dalej. Powtarzamy: młodzi ludzie nie są niepokonani" – mówił na konferencji prasowej szef WHO.

Od kilku tygodni  eksperci, ze Światową Organizacją Zdrowia na czele, ostrzegali przed drugą falą pandemii koronawirusa. WHO, nie po raz pierwszy zresztą, zmieniła stanowisko w tej sprawie. Rzeczniczka organizacji przyznała oficjalnie, że SARS-CoV-2 znacznie odbiega od znanych dotychczas patogenów i najprawdopodobniej wirus nie jest chorobą sezonową i będzie miał jedną wielką falę. Rzeczniczka WHO podkreśliła, że są kolejne dowody na to, że temperatura i pora roku nie mają wpływu na powstrzymanie wirusa.

WHO nadal przypomina, że przed zarażeniem koronawirusem może nas uchronić jedynie przestrzeganie podstawowych zasad - utrzymywanie dystansu społecznego, zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, czy częste mycie rąk.

Wakacje to czas beztroski, ale nie zwalniają nas z odpowiedzialności za zdrowie nasze i naszych najbliższych. Organizując letni wypoczynek  zachowajmy zdrowy rozsądek. Unikajmy miejsc i sytuacji, które lubi koronawirus. Wszak to nie najlepszy towarzysz wakacyjnych przygód.