Stanowisko Pracy do Spraw Epidemiologii i Szczepień Ochronnych (ON.E)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Opinia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dotyczącą dezynfekcji/dekontaminacji ambulansów do przewozu chorych oraz działań ograniczających ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2

Ogólne wytyczne dla podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Odra - groźna choroba zakaźna

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna.

Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Wirus odry dostaje się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostaje się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni.

31 stycznia 2019


Czytaj więcej o: Odra - groźna choroba zakaźna

Zachorowania na legionelozę wśród turystów Unii Europejskiej zakwaterowanych w hotelach Palma Nowa, Hiszpania

W okresie od 11 września do 7 października  2017 r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób odnotowało 18 przypadków legionelozy, w tym jeden przypadek śmiertelny: 14 z Wielkiej Brytanii, 2 z Francji, 1 z Danii, 1 z Republiki Czeskiej. Dodatkowo odnotowano 1 przypadek legionelozy z Hiszpanii (pracownik hotelu w Palma Nowa). Potwierdzonych  jest 17 przypadków i wszystkie powiązane są z zakwaterowaniem   w hotelach Palma Nowa.

2 listopada 2017


Czytaj więcej o: Zachorowania na legionelozę wśród turystów Unii Europejskiej zakwaterowanych w hotelach Palma Nowa, Hiszpania

Portal informacyjny o szczepieniach

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że od początku września działa nowa, gruntownie odświeżona i uaktualniona odsłona portalu informacyjnego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Szczepienia.info: www.szczepienia.info. Misją NIZP-PZH jest przekazywanie bezstronnych, obiektywnych informacji na temat szczepionek i szczepień. Portal należy do sieci Vaccine Safety Net (VSN) i posiada akredytację WHO jako platforma wiedzy na temat szczepień dla rodziców i osób zainteresowanych tą tematyką. Informacje na portalu są przygotowywane przez ekspertów NIZP-PZH oraz współpracujących lekarzy wakcynologów, w oparciu o aktualne fakty naukowe.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami, zawartymi na stronie internetowej szczepienia.info

9 września 2017


Zapobieganie zakażeniom HCV

             Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uprzejmie informuję, iż z dniem 31 marca 2017 r. zakończyła się realizacja projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”, współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz Ministra Zdrowia, w czasie którego Państwowa Inspekcja Sanitarna we współpracy z Liderem Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH zrealizowała Projekt 5 „Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV)” oraz uczestniczyła w Kampanii Społecznej „HCV Jestem Świadom”.

19 kwietnia 2017


Czytaj więcej o: Zapobieganie zakażeniom HCV