Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

Szczepienia stanowią jedno z najważniejszych odkryć medycyny. Pozwoliły uchronić miliony ludzi przed śmiercią i trwałą utratą zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż dzięki szczepieniom przeciwko odrze od 2000 roku uratowano  ponad 17 milionów ludzi. Eradykację ospy prawdziwej oraz polio typu drugiego również zawdzięczamy szczepieniom. Naukowcy nie mają wątpliwości, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynoszącą korzyść nie tylko jednostce, ale również, poprzez tak zwaną odporność środowiskową, całemu społeczeństwu.

22 marca 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

"Mały kleszcz - duży problem"

Wraz z nadejściem wiosny swoją aktywność rozpoczęły kleszcze. Żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące np.  boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.  To duży problem zdrowotny.

1 kwietnia 2019


Czytaj więcej o: "Mały kleszcz - duży problem"

Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji  konkursu pt. „ Szkoła wolna od używek”. Organizatorem konkursu jest Główny Inspektorat Sanitarny, stąd jest on wydarzeniem ogólnopolskim, a udział w nim jest dobrowolny. Konkurs polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu  i innych środków psychoaktywnych. Jest on wzmocnieniem działań profilaktycznych realizowanych w placówkach szkolnych w ramach programu „ ARS, czyli jak dbać o miłość”. Do konkursu mogą także przystąpić placówki, którego tego programu nie realizują.

19 lutego 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Bezpieczne Walentynki

 

14 lutego „Walentynki” -  to czas romantycznych randek,  jak również okres sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. „Święto Zakochanych” stanowi doskonałą okazję do realizacji akcji informacyjno – edukacyjnej mającej na celu promowanie bezpiecznych zachowań w aspekcie zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

14 lutego 2019


Czytaj więcej o: Bezpieczne Walentynki

Konkurs na film pod hasłem: "Tytoń - od leku po truciznę"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach, serdecznie zaprasza dyrekcje szkół ponadgimnazjalnych do współorganizacji etapu szkolnego  konkursu na film pt. „ Tytoń – od leku po truciznę”.

13 lutego 2019


Czytaj więcej o: Konkurs na film pod hasłem: "Tytoń - od leku po truciznę"

Konkurs "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach serdecznie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych powiatu szamotulskiego do udziału w XIX edycji konkursu  pt. Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

13 lutego 2019


Czytaj więcej o: Konkurs "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"

Z przyjemnością informujemy, że podjęta współpraca Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu  z Uniwersytetem UAM w Poznaniu zaowocowała opracowaniem programu pt. „ Mamo, Tato – co wy na to?”, który pilotażowo wdrożono do realizacji w II semestrze roku szkolnego 2018/2019 w placówkach przedszkolnych powiatu szamotulskiego. Program adresowany jest do dzieci 5 i 6 letnich i ich rodziców.

13 lutego 2019


Czytaj więcej o: Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"

Światowy Dzień AIDS

Europejski Tydzień Testowania na HIV

Wielkopolski konkurs na krótki film o HIV