Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"

Święto obchodzone jest od od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

31 maja 2019


Czytaj więcej o: 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"

Rozwiązanie konkursu pt. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Podczas posiedzenia Komisji Konkursowej dokonano otwarcia i oceny nadesłanych przez uczniów klas V szkół podstawowych prac konkursowych. Tegorocznym zadaniem konkursowym było opracowanie komiksu pt. „ Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

8 maja 2019


Czytaj więcej o: Rozwiązanie konkursu pt. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

Szczepienia stanowią jedno z najważniejszych odkryć medycyny. Pozwoliły uchronić miliony ludzi przed śmiercią i trwałą utratą zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż dzięki szczepieniom przeciwko odrze od 2000 roku uratowano  ponad 17 milionów ludzi. Eradykację ospy prawdziwej oraz polio typu drugiego również zawdzięczamy szczepieniom. Naukowcy nie mają wątpliwości, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynoszącą korzyść nie tylko jednostce, ale również, poprzez tak zwaną odporność środowiskową, całemu społeczeństwu.

22 marca 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

"Mały kleszcz - duży problem"

Wraz z nadejściem wiosny swoją aktywność rozpoczęły kleszcze. Żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące np.  boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.  To duży problem zdrowotny.

1 kwietnia 2019


Czytaj więcej o: "Mały kleszcz - duży problem"

Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji  konkursu pt. „ Szkoła wolna od używek”. Organizatorem konkursu jest Główny Inspektorat Sanitarny, stąd jest on wydarzeniem ogólnopolskim, a udział w nim jest dobrowolny. Konkurs polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu  i innych środków psychoaktywnych. Jest on wzmocnieniem działań profilaktycznych realizowanych w placówkach szkolnych w ramach programu „ ARS, czyli jak dbać o miłość”. Do konkursu mogą także przystąpić placówki, którego tego programu nie realizują.

19 lutego 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"

Z przyjemnością informujemy, że podjęta współpraca Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu  z Uniwersytetem UAM w Poznaniu zaowocowała opracowaniem programu pt. „ Mamo, Tato – co wy na to?”, który pilotażowo wdrożono do realizacji w II semestrze roku szkolnego 2018/2019 w placówkach przedszkolnych powiatu szamotulskiego. Program adresowany jest do dzieci 5 i 6 letnich i ich rodziców.

13 lutego 2019


Czytaj więcej o: Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"

Europejski Tydzień Testowania na HIV

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny

Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV aktualnie  kontynuuje kampanię społeczną z roku 2017 pod hasłem
Mam czas rozmawiać".

Kampania oparta jest na idei promowania międzypokoleniowego dialogu o zdrowiu rodziny, w tym HIV/AIDS i chorobach przenoszonych drogą płciową, a także zachęca kobiety do testowania się w kierunku HIV. Kampania pomaga przełamać opór przed trudnymi rozmowami na ten temat i tłumaczy, że taka wymiana myśli i wiedzy wcale nie musi być krępująca.

3 lipca 2018


Czytaj więcej o: Kampania społeczna "Mam czas rozmawiać"

Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Miło nam zakomunikować, że realizowany w ramach projektu KIK/68 program edukacyjny „ ARS, czyli jak dbać o miłość?” został oficjalnie wpisany do Bazy Programów Rekomendowanych, jako program obiecujący. Zamieszczenie programu w Bazie Programów Rekomendowanych potwierdza jego szczególne znaczenie w przeciwdziałaniu niekorzystnym następstwom stosowania środków psychoaktywnych przez młodzież i skuteczność oddziaływania w środowisku szkolnym.

Program edukacyjny został zaproponowany do wdrożenia w roku szkolnym 2013/2014 jako element przyjętego do realizacji przez Główny Inspektorat Sanitarny projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pt. „ Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.

Aktualnie realizowany jest wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu szamotulskiego w placówkach, które skorzystały z tej oferty.

Zachęcamy dyrekcje szkół oraz nauczycieli do kontynuowania realizacji programu w przyszłym roku szkolnym, a zainteresowanych wdrożeniem tego projektu do kontaktu z pracownikiem pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia tut. Stacji.

21 maja 2018