Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wakacje - inne jak zawsze część 4

Jakże trafnie odzwierciedla tytuł  artykułu obraz aktualnej sytuacji. Od kilku dni mierzymy się  ze wzrostem liczby zakażeń Sars-CoV-2 w kraju i na świecie. Od początku epidemii inspekcja sanitarna podkreślała potrzebę higieny i dezynfekcji rąk, zakładania maseczki i trzymania dystansu społecznego w miejscach, gdzie może dojść do zakażenia, czyli w dużych skupiskach ludzkich i w zamkniętych pomieszczeniach. Dzisiaj , po raz kolejny apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność.

31 lipca 2020


Czytaj więcej o: Wakacje - inne jak zawsze część 4

Wakacje - inne jak zawsze część 3

Wakacyjny czas sprzyja oddawaniu się przyjemności bycia blisko natury. Chętnie wybieramy się na piesze lub rowerowe wycieczki, korzystamy z możliwości organizacji pikniku na terenach trawiastych, czy też z radością wybieramy się na spacer do lasu lub pobliskiego parku. Czy przypuszczamy, że kontakt z przyrodą może być niebezpieczny?

24 lipca 2020


Czytaj więcej o: Wakacje - inne jak zawsze część 3

Wakacje - inne jak zawsze część 2

Mam nadwagę i mimo znajomości zasad zdrowego żywienia i wysokiej świadomości żywieniowej nie potrafię sobie z nią poradzić.

Stosowałam już wiele różnych diet i efekt końcowy jest zawsze taki sam – nic się nie zmienia.  Brzmi znajomo?

17 lipca 2020


Czytaj więcej o: Wakacje - inne jak zawsze część 2

Wakacje - inne jak zawsze część 1

Czy już macie zaplanowane wakacje?

Wakacje 2020 to czas ogromnych zmian i to nie tylko związanych z czasem epidemii.

Okres wakacyjny to wymarzony czas na zmianę własnych przyzwyczajeń i zachowań,
a szczególnie tych,  z którymi mieliśmy plany pożegnać się w okresie noworocznym.

Może już czas rzucić palenie papierosów?

10 lipca 2020


Czytaj więcej o: Wakacje - inne jak zawsze część 1

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2020r.

Ochrona młodzieży przed manipulacjami w branży oraz zapobieganie używaniu tytoniu i nikotyn.

Przez dziesięciolecia przemysł tytoniowy celowo stosował strategiczne, agresywne i bogate w zasoby taktyki, aby przyciągnąć młodzież do wyrobów tytoniowych i nikotyny. Wewnętrzne dokumenty branżowe ujawniają dogłębne badania i wyliczone podejścia mające na celu przyciągnięcie nowej generacji użytkowników tytoniu, od projektowania produktu po kampanie marketingowe mające na celu zastąpienie milionów ludzi umierających każdego roku z powodu chorób związanych z tytoniem nowymi konsumentami – młodzieżą.

 

 

29 maja 2020


Czytaj więcej o: Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2020r.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o zmarłych na AIDS

 

          Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. W tym roku  obchodzony będzie w dniu 17 maja 2020 roku.

15 maja 2020


Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Pamięci o zmarłych na AIDS

Światowy Dzień Zdrowia

 

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia.

Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Co roku ogłaszane jest nowe hasło roku oraz temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

Na obecny rok Biuro Światowej Organizacji Zdrowia nie wskazało rekomendacji dla upamiętnienia Światowego Dnia Zdrowia. Ale bez wątpienia, jego tegorocznymi bohaterami są  pracownicy ochrony zdrowia – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, kierowcy karetek i cały personel medyczny.

W aspekcie aktualnej epidemii koronowirusa, podkreślenie ich ról jest szczególnie istotne. Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy ochrony zdrowia walczą z pandemią. Codziennie walczą  na pierwszej linii frontu, troszcząc się przede wszystkim o nasze życie. Borykają się ze zmęczeniem i pracują - mimo niedoborów sprzętu, środków ochrony osobistej, a przede wszystkim braku skutecznego lekarstwa. Nie poddają się.

Brawa dla Was.

7 kwietnia 2020


Konkurs: "Szkoła wolna od używek" - ODWOŁANIE

Konkurs „ Szkoła wolna od używek”

  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, iż z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2,  IV edycja konkursu „ Szkoła wolna od używek” zostaje odwołana.

Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz zmontowanie filmu.

27 marca 2020


Konkurs: "Palić, nie palić - oto jest pytanie?" - ODWOŁANIE

Konkurs „ Palić, nie palić – oto jest pytanie ?”

 Mając na uwadze dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną związaną z zakażeniami koronawirusem SARS –CoV-2 i podjętymi w tym celu licznymi działaniami zapobiegającymi jego rozprzestrzenieniu, organizatorzy konkursu dla uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego podjęli decyzję o jego zawieszeniu.

 

27 marca 2020


Skąd się biorą produkty ekologiczne

Skąd się biorą produkty ekologiczne

Pod takim hasłem przebiega realizacja nowego, ogólnopolskiego  programu edukacyjnego dla przedszkoli opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku szkolnym 2019/2020 przeprowadzana jest pilotażowa edycja, do której zaproszono Szkołę Podstawową w Otorowie oraz Przedszkole nr 1 we Wronkach i Przedszkole nr 5 w Szamotułach.

17 marca 2020


Czytaj więcej o: Skąd się biorą produkty ekologiczne