Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że w roku szkolnym 2019/2020 będzie realizowany wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!". Program jest realizowany metodą projektu i od wielu lat gości w placówkach szkolnych, zdobywając uznanie nauczycieli, rodziców a przede wszystkim uczniów. Warto zaznaczyć, że podczas realizacji programu  żadne nazwy i znaki handlowe produktów żywnościowych lub firm produkujących żywność nie mogą być komunikowane i używane. Takie stanowisko przyjęli organizatorzy programu -  Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

15 października 2019


Czytaj więcej o: Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę"

Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

15 października 2019


Czytaj więcej o: Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

Dopalacze! Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla rodziców i opiekunów

W czasie wakacji młodzież narażona jest na kontakt z różnego typu używkami, w tym nowymi narkotykami tzw. dopalaczami. Badania wśród uczniów pokazują, że co dziesiąty nastolatek próbował dopalaczy – czyli substancji psychoaktywnych o nieprzewidywalnym składzie chemicznym, zagrażającym zdrowiu i życiu.

6 sierpnia 2019


Czytaj więcej o: Dopalacze! Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla rodziców i opiekunów

Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

Przejdź do - Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

W dniu 2 sierpnia 2019 roku w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach przy ulicy B. Chrobrego przeprowadzono szkolenie dla wybranej grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy związanych z utrzymaniem zieleni, wywozem nieczystości stałych i płynnych oraz obsługi wysypiska śmieci. Podczas szkolenia omówiono zagadnienia związane z występowaniem w środowisku pracy szkodliwych czynników biologicznych oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, a także zagadnienia związane z chorobami zawodowymi. Szczególnie dokładnie przedstawiono problem chorób przenoszonych przez kleszcze, które upodobały sobie nie tylko tereny leśne, ale znakomicie czują się na terenach zurbanizowanych.

6 sierpnia 2019


Czytaj więcej o: Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"

Święto obchodzone jest od od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

31 maja 2019


Czytaj więcej o: 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"

Rozwiązanie konkursu pt. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Podczas posiedzenia Komisji Konkursowej dokonano otwarcia i oceny nadesłanych przez uczniów klas V szkół podstawowych prac konkursowych. Tegorocznym zadaniem konkursowym było opracowanie komiksu pt. „ Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

8 maja 2019


Czytaj więcej o: Rozwiązanie konkursu pt. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

Szczepienia stanowią jedno z najważniejszych odkryć medycyny. Pozwoliły uchronić miliony ludzi przed śmiercią i trwałą utratą zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż dzięki szczepieniom przeciwko odrze od 2000 roku uratowano  ponad 17 milionów ludzi. Eradykację ospy prawdziwej oraz polio typu drugiego również zawdzięczamy szczepieniom. Naukowcy nie mają wątpliwości, że szczepienia są procedurą bezpieczną oraz przynoszącą korzyść nie tylko jednostce, ale również, poprzez tak zwaną odporność środowiskową, całemu społeczeństwu.

22 marca 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla nauczycieli "Zaszczep się wiedzą o szczepieniach"

"Mały kleszcz - duży problem"

Wraz z nadejściem wiosny swoją aktywność rozpoczęły kleszcze. Żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące np.  boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.  To duży problem zdrowotny.

1 kwietnia 2019


Czytaj więcej o: "Mały kleszcz - duży problem"

Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III edycji  konkursu pt. „ Szkoła wolna od używek”. Organizatorem konkursu jest Główny Inspektorat Sanitarny, stąd jest on wydarzeniem ogólnopolskim, a udział w nim jest dobrowolny. Konkurs polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu  i innych środków psychoaktywnych. Jest on wzmocnieniem działań profilaktycznych realizowanych w placówkach szkolnych w ramach programu „ ARS, czyli jak dbać o miłość”. Do konkursu mogą także przystąpić placówki, którego tego programu nie realizują.

19 lutego 2019


Czytaj więcej o: Konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych "Szkoła wolna od używek"

Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"

Z przyjemnością informujemy, że podjęta współpraca Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu  z Uniwersytetem UAM w Poznaniu zaowocowała opracowaniem programu pt. „ Mamo, Tato – co wy na to?”, który pilotażowo wdrożono do realizacji w II semestrze roku szkolnego 2018/2019 w placówkach przedszkolnych powiatu szamotulskiego. Program adresowany jest do dzieci 5 i 6 letnich i ich rodziców.

13 lutego 2019


Czytaj więcej o: Program profilaktyczny "Mamo, Tato - co wy na to?"