Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Bezpieczne Walentynki

Akcja informacyjno – edukacyjna „Bezpieczne Walentynki” jest organizowana przez inspekcję sanitarną województwa wielkopolskiego od 2009 roku. W ramach akcji organizowane są różnorodne działania informacyjno – edukacyjne adresowane do osób młodych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z ryzykownych zachowań w kontekście zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową. Akcja ma też za zadanie zachęcić młodych do wykonywania bezpłatnych i anonimowych badań na obecność HIV w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych. Nie powinien być to test wierności partnera czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku. Najbliższy działa w Poznaniu.

14 lutego 2020


Czytaj więcej o: Bezpieczne Walentynki

Konkurs: "Szkoła wolna od używek"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, iż Główny Inspektorat Sanitarny w pierwszej połowie 2020 roku przeprowadza IV edycję ogólnopolskiego konkursu pt.

 „Szkoła wolna od używek”.

12 lutego 2020


Czytaj więcej o: Konkurs: "Szkoła wolna od używek"

Konkurs: "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego, realizując działania antytytoniowe prowadzone w oparciu o:

  • Narodowy Program Zdrowia,
  • Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych,
  • Europejski Kodeks Walki z Rakiem

serdecznie zaprasza uczniów klas V szkół podstawowych do udziału w XX edycji konkursu  przebiegającego pod hasłem  „ Palić, nie palić – oto jest pytanie?”.

Konkurs ma wieloletnią tradycję i corocznie bierze w nim udział około 6 tysięcy uczniów z 40 % szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.

12 lutego 2020


Czytaj więcej o: Konkurs: "Palić, nie palić - oto jest pytanie?"

Światowy Dzień Walki z Rakiem

We wtorek 4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Do podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów należą upowszechnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz propagowanie prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia.

 

 

3 lutego 2020


Czytaj więcej o: Światowy Dzień Walki z Rakiem

Kampania: "Zaszczep się wiedzą"

Kampania „ Zaszczep się wiedzą” prowadzona jest od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA i wspiera ją ponad 20 partnerów instytucjonalnych, w tym Ministerstwo Zdrowia.

29 stycznia 2020


Czytaj więcej o: Kampania: "Zaszczep się wiedzą"

Światowy Dzień AIDS

 Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.

O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS).   

Światowy Dzień AIDS został ustanowiony w 1988 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Hasłem tegorocznych obchodów jest Społeczności mają wpływ ”.

Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

Aktualnie na świecie żyje około 41 milionów osób z HIV/AIDS.

Światowy Dzień AIDS - ulotka

2 grudnia 2019


Europejski Tydzień Testowania

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że 22 listopada 2019 roku rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, a wraz z nim działania edukacyjno - informacyjne prowadzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS, ze szczególnym uwzględnieniem obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami informacyjno - edukacyjnymi, przygotowanymi przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Dyżury PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania 22 - 29 listopad 2019 rok

Informacja edukacyjna

Spot radiowy #mamczasrozmawiac#

Metryczka spotu radiowego

 

 

22 listopada 2019


21 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Jak co roku , w trzeci czwartek listopada  przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzimy od 1991 roku, a działania antynikotynowe podejmowane w ramach akcji wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i mają charakter priorytetowy.

 Zgodnie z celem akcji, jakim jest ograniczenie przedwczesnej umieralności społeczeństwa polskiego spowodowanej czynnym i biernym paleniem tytoniu i dążeniem do zmiany zachowań zdrowotnych, na te korzystne  dla zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny planuje realizację kampanii edukacyjnej skierowanej do czynnych i biernych palaczy. Dotyczy to zarówno palaczy tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych..

Działania kampanijne będzie można obserwować w drugiej połowie listopada w przestrzeni publicznej (głównie w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach itp.) we wszystkich województwach.

Palaczy zachęcamy do korzystania z porad specjalisty dyżurującego pod ogólnopolskim telefonem :   Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym – tel. 0 – 801 108 108

Wszystkim osobom, które podejmują wysiłek uwolnienia się z nałogu życzymy wytrwałości w zmaganiach i sukcesów w walce o zdrowsze życie.

Informacja MEN i GIS na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów 

Zestawienie danych na temat płuc

Ulotka dotycząca palenia tytoniu

19 listopada 2019


Rozwiązanie konkursu: "Nie daj szansy AIDS"

W obecnym roku szkolnym zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na mem internetowy pt. „ Nie daj szansy AIDS”. To nasz stały element realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

14 listopada 2019


Czytaj więcej o: Rozwiązanie konkursu: "Nie daj szansy AIDS"

IX edycja Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj Formę!"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że wzorem lat ubiegłych, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zapraszają do udziału w IX edycji Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”, organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.

14 listopada 2019


Czytaj więcej o: IX edycja Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj Formę!"