Stanowisko Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia (OZ)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Światowy Dzień AIDS

 Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.

O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS).   

Światowy Dzień AIDS został ustanowiony w 1988 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Hasłem tegorocznych obchodów jest Społeczności mają wpływ ”.

Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

Aktualnie na świecie żyje około 41 milionów osób z HIV/AIDS.

Światowy Dzień AIDS - ulotka

2 grudnia 2019


Europejski Tydzień Testowania

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że 22 listopada 2019 roku rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, a wraz z nim działania edukacyjno - informacyjne prowadzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS, ze szczególnym uwzględnieniem obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami informacyjno - edukacyjnymi, przygotowanymi przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Dyżury PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania 22 - 29 listopad 2019 rok

Informacja edukacyjna

Spot radiowy #mamczasrozmawiac#

Metryczka spotu radiowego

 

 

22 listopada 2019


21 listopad - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Jak co roku , w trzeci czwartek listopada  przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzimy od 1991 roku, a działania antynikotynowe podejmowane w ramach akcji wynikają z Narodowego Programu Zdrowia i mają charakter priorytetowy.

 Zgodnie z celem akcji, jakim jest ograniczenie przedwczesnej umieralności społeczeństwa polskiego spowodowanej czynnym i biernym paleniem tytoniu i dążeniem do zmiany zachowań zdrowotnych, na te korzystne  dla zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny planuje realizację kampanii edukacyjnej skierowanej do czynnych i biernych palaczy. Dotyczy to zarówno palaczy tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych..

Działania kampanijne będzie można obserwować w drugiej połowie listopada w przestrzeni publicznej (głównie w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach itp.) we wszystkich województwach.

Palaczy zachęcamy do korzystania z porad specjalisty dyżurującego pod ogólnopolskim telefonem :   Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym – tel. 0 – 801 108 108

Wszystkim osobom, które podejmują wysiłek uwolnienia się z nałogu życzymy wytrwałości w zmaganiach i sukcesów w walce o zdrowsze życie.

Informacja MEN i GIS na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów 

Zestawienie danych na temat płuc

Ulotka dotycząca palenia tytoniu

19 listopada 2019


Rozwiązanie konkursu: "Nie daj szansy AIDS"

W obecnym roku szkolnym zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na mem internetowy pt. „ Nie daj szansy AIDS”. To nasz stały element realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

14 listopada 2019


Czytaj więcej o: Rozwiązanie konkursu: "Nie daj szansy AIDS"

IX edycja Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj Formę!"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że wzorem lat ubiegłych, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zapraszają do udziału w IX edycji Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”, organizowanym w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.

14 listopada 2019


Czytaj więcej o: IX edycja Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia "Trzymaj Formę!"

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że w roku szkolnym 2019/2020 będzie realizowany wśród uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ich rodziców Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!". Program jest realizowany metodą projektu i od wielu lat gości w placówkach szkolnych, zdobywając uznanie nauczycieli, rodziców a przede wszystkim uczniów. Warto zaznaczyć, że podczas realizacji programu  żadne nazwy i znaki handlowe produktów żywnościowych lub firm produkujących żywność nie mogą być komunikowane i używane. Takie stanowisko przyjęli organizatorzy programu -  Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców.

15 października 2019


Czytaj więcej o: Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę"

Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

15 października 2019


Czytaj więcej o: Zagrożenia związane z e-papierosami - MEN i GIS ostrzegają!

Dopalacze! Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla rodziców i opiekunów

W czasie wakacji młodzież narażona jest na kontakt z różnego typu używkami, w tym nowymi narkotykami tzw. dopalaczami. Badania wśród uczniów pokazują, że co dziesiąty nastolatek próbował dopalaczy – czyli substancji psychoaktywnych o nieprzewidywalnym składzie chemicznym, zagrażającym zdrowiu i życiu.

6 sierpnia 2019


Czytaj więcej o: Dopalacze! Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dla rodziców i opiekunów

Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

Przejdź do - Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

W dniu 2 sierpnia 2019 roku w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach przy ulicy B. Chrobrego przeprowadzono szkolenie dla wybranej grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy związanych z utrzymaniem zieleni, wywozem nieczystości stałych i płynnych oraz obsługi wysypiska śmieci. Podczas szkolenia omówiono zagadnienia związane z występowaniem w środowisku pracy szkodliwych czynników biologicznych oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, a także zagadnienia związane z chorobami zawodowymi. Szczególnie dokładnie przedstawiono problem chorób przenoszonych przez kleszcze, które upodobały sobie nie tylko tereny leśne, ale znakomicie czują się na terenach zurbanizowanych.

6 sierpnia 2019


Czytaj więcej o: Szkolenie dla pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Szamotułach

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"

Święto obchodzone jest od od 1987 r. Światowa Organizacja Zdrowia stara się uświadamiać i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.

31 maja 2019


Czytaj więcej o: 31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu "Tytoń i zdrowie płuc"